Page 34 - CMN5-web-

This is a SEO version of CMN5-web-. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »
Screenings
INDEX
A
a FANTASTIC FEAR OF EVERYTHING
18:00
}
Palais C.
A FLAT FOR THREE 17:30
}
Riviera 4.
A MONKEY ON MY SHOULDER 13:30
}
Star 3.
A RESPECTABLE FAMILY
9:00, 17:00
}
Théâtre Croisette.
A SIMPLE LOVE STORY 12:00
}
Palais E.
A SPECIAL DAY 17:30
}
Debussy.
A.C.A.B. (ALL COPS ARE BASTARDS)
16:00
}
Olympia 4.
THE ADVENTURES OF THE CAPTAIN CROCHU
17:05
}
Palais J.
ALIYAH 22:30
}
Arcades 1.
AMAZING RACER 19:30
}
Gray 4.
AND NEVERTHELESS 10:00
}
Gray 5.
AND NOW a WORD FROM OUR SPONSOR
18:00
}
Gray 1.
ANOTHER 16:00
}
Palais C.
ANTIVIRAL 12:00
}
Olympia 7. 17:00
}
Bazin.
ARBITRAGE (PARLAY FILMS) 16:00
}
Arcades 2.
ARMED HANDS 14:00
}
Olympia 3.
THE ARRIVAL OF WANG 20:00
}
Palais B.
THE ART OF FLIGHT 14:07
}
Palais K.
AS LUCK WOULD HAVE IT 10:00
}
Olympia 3.
ASPROMONTE 20:00
}
Gray 5.
AUGUSTINE 8:30
}
Buñuel. 15:00
}
Miramar.
B
BAD HAIR FRIDAY 12:00
}
Palais I.
BALKAN IS NOT DEAD 11:30
}
Palais D.
BATTLEFIELD AMERICA 20:30
}
Palais E.
BECOMING REDWOOD 12:00
}
Gray 5.
BEFORE DAWN 11:30
}
Palais B.
BEING VENICE 17:30
}
Palais F.
BELLEVILLE TOKYO 12:00
}
Palais G.
BELOW ZERO 20:00
}
Riviera 2.
BENEATH THE DARKNESS 15:30
}
Riviera 4.
BEYOND THE HILLS
14:00
}
Star 1. 19:30
}
Salle du 60e.
BITA IS RESTLESS 17:30
}
Palais D.
BLAZING FAMIGLIA 9:30
}
Palais C.
BROKEN 16:40
}
Star 1.
BUGIS STREET REDUX 12:00
}
Palais K.
C
CAMP 14: TOTAL CONTROL ZONE 12:00
}
Gray 1.
CARTES BLANCHES DU 40E FESTIVAL DU
NOUVEAU CINéMA DE MONTRéAL 15:00
}
Riviera 2.
Ce n’est pas un film de cow-boys
20:00
}
Miramar.
CHAINED 9:30
}
Gray 2.
CHEERFUL WEATHER FOR THE WEDDING
12:00
}
Olympia 9.
CHERRY 9:30
}
Star 3.
THE CHERRY ON THE CAKE 16:00
}
Olympia 3.
CHILDISH GAMES 16:00
}
Palais G.
CITADEL 9:30
}
Lérins 1.
CLANDESTINE CHILDHOOD
11:15, 19:15
}
Théâtre Croisette.
THE CLOWN 15:30
}
Palais H.
COCKNEYS VS ZOMBIES 10:00
}
Olympia 7.
THE COLLECTION 14:00
}
Lérins 2.
COMEDOWN 16:00
}
Olympia 6.
THE COMEDY 10:00
}
Palais I.
COMES a BRIGHT DAY 11:30
}
Palais J.
COMPLIANCE 10:00
}
Olympia 5.
CONFESSION OF a CHILD OF THE CENTURY
14:00, 22:00
}
Debussy.
THE CONVICT PATIENT 12:00
}
Lérins 2.
COOL KIDS DON’T CRY 15:30
}
Gray 2.
D
DARLING COMPANION 12:00
}
Olympia 8.
DEAD BEFORE DAWN 15:30
}
Arcades 3.
DELHI SAFARI 15:30
}
Riviera 2.
Diamonds are forever 21:30
}
Plage Macé.
THE DINOSAUR PROJECT 12:00
}
Arcades 2.
DINOTASIA 16:00
}
Palais I.
DORFMAN 9:30
}
Palais F.
DRACULA 10:00
}
Star 1. 13:00
}
Buñuel.
20:30
}
Arcades 2. 22:30
}
Salle du 60e.
DRACULA:REBORN 17:30
}
Palais B.
E
EASY MONEY II 10:00
}
Star 2.
THE END 20:00
}
Arcades 1.
EVIL THINGS 13:30
}
Gray 4.
F
FAT KID RULES THE WORLD 12:00
}
Olympia 2.
FIDGETY BRAM 16:00
}
Palais E.
THE FIGHTER 13:30
}
Palais D.
FLY ME TO THE MOON 9:30
}
Riviera 1.
FLYING SWORDS OF DRAGON GATE 17:30
}
Palais J.
FOR GREATER GLORY 9:30
}
Olympia 2.
FORGET PARIS 13:30
}
Palais J.
THE FOURTH STATE 18:00
}
Riviera 3.
THE FP 15:30
}
Palais D.
FRANKIE GO BOOM 11:30
}
Gray 4.
FROZEN SILENCE 13:20
}
Palais H.
G
GATTU 14:00
}
Palais G.
THE GIRL 16:00
}
Olympia 2.
GLOBAL RUSSIANS 13:30, 13:30
}
Palais F.
GOD’s NEIGHBORS 8:30
}
Miramar.
GRANNY’s FUNERAL 14:15, 22:00
}
Théâtre Croisette.
GUNS AND ROSES 20:00
}
Gray 3.
H
HAPPINESS NEVER COMES ALONE
16:00
}
Olympia 1.
Hazara 20:00
}
Miramar.
HOME 12:00
}
Riviera 1.
HORS LES MURS 11:30
}
Miramar.
14:00
}
Riviera 1. 17:30, 22:00
}
Miramar.
HORSES OF GOD 17:30
}
Bazin.
THE HUNT 11:30, 22:30
}
Lumière.
I
IN ANOTHER COUNTRY 13:00, 15:00
}
Bazin.
LES INVISIBLES 15:00
}
Salle du 60e.
THE ITALIAN KEY 20:30
}
Palais G.
J
JACK AND DIANE 19:30
}
Gray 2.
JASON BECKER: NOT DEAD YET 12:00
}
Gray 3.
JULIA X 18:00
}
Lérins 2.
K
KING KELLY 18:00
}
Palais K.
THE KIRISHIMA THING 14:00
}
Gray 3.
KUMA 10:00
}
Olympia 4.
L
THE LAST LIE 9:30
}
Riviera 4.
LAURENCE ANYWAYS 9:00
}
Palais K.
LAWLESS 12:00
}
Salle du 60e.
THE LEGEND OF KASPAR HAUSER 20:30
}
Arcades 3.
THE LIABILITY 16:00
}
Riviera 3.
LIKE SOMEONE IN LOVE
19:30
}
Debussy. 22:15
}
Bazin.
LITTLE DISTRICT 13:30
}
Star 4.
LOOKING FOR EIMISH 18:00
}
Riviera 1.
LOST IN PARADISE 10:00
}
Palais G.
LOVE 8:30, 15:00, 19:30
}
Lumière.
LOVE HURTS 20:00
}
Gray 1.
M
MADE IN ASH 17:30
}
Star 3.
MARCO MACACO: LET’s GO BANANAS!
16:00
}
Riviera 1.
MASKS 15:30
}
Palais B.
ME@THE ZOO 14:00
}
Palais I.
MEKONG HOTEL 18:00
}
Olympia 1.
METEORA 18:00
}
Olympia 7.
METHOD TO THE MADNESS OF JERRY LEWIS
19:45
}
Buñuel.
MIRO/MIRANDA! 15:00
}
Palais J.
THE MOMENTARY MARRIAGE 9:30
}
Palais B.
MOON MAN 10:00
}
Arcades 2.
MOON RIDER 13:30
}
Gray 2.
MORTEM 15:30
}
Palais J.
MUSICAL CHAIRS 18:00
}
Palais I.
MY WAY 18:00
}
Olympia 6.
N
NAKED SOLDIER 10:00
}
Olympia 6.
NEW KIDS NITRO 17:30
}
Gray 2.
THE NEW SHAOXING OPERA 20:00
}
Lérins 1.
NEXT GENERATION SHORT TIGER 2012
20:00
}
Star 2.
NOT SUITABLE FOR CHILDREN 12:00
}
Olympia 4.
O
O Duplo 20:00
}
Miramar.
P
PARADISE: LOVE 15:45
}
Lérins 2.
PATTY’s CATCHUP 11:30
}
Riviera 4.
THE PENGUIN KING 3D 10:00
}
Lérins 2.
THE PERFECT GUY 14:00
}
Gray 1.
PERFECT MATCH(ES) 12:00
}
Star 1.
THE PIROGUE 11:00
}
Debussy.
PN Breakfasts 8:15
}.
PN Happy Hours 16:45
}.
THE POKER HOUSE 20:30
}
Palais I.
PORN IN THE HOOD 16:00
}
Star 2.
PRIVATE 10:00
}
Palais E.
PRIVATE PEACEFUL 14:00
}
Arcades 2.
PRIVATE SCREENING FUNNY BALLOONS
15:30
}
Arcades 1.
PRIVATE SCREENING INT’L SCRIPT
& SALES COMPANY 14:00
}
Olympia 7.
PUSHER 18:00
}
Star 2.
Q
QUAND JE SERAI PETIT 14:00
}
Star 2.
R
RADIOSTARS 14:00
}
Olympia 4.
REALITY 9:45
}
Riviera 3.
RED LIGHTS (PARLAY FILMS) 18:00
}
Olympia 5.
THE REPENTANT 11:30
}
Arcades 1. 17:30
}
Lérins 1.
REPLICAS 20:30
}
Palais K.
THE RETIREE 11:30
}
Gray 2.
ROAD NORTH 13:30
}
Arcades 3.
ROMANIAN SHORT WAVE 11:30, 11:30
}
Palais F.
ROOM 514 9:30
}
Palais J.
RORAIMA 9:30
}
Riviera 2.
S
SAFETY NOT GUARANTEED 15:30
}
Star 4.
SAL 9:30
}
Gray 4.
SAMSARA 13:30
}
Arcades 1.
THE SAPPHIRES 11:00, 15:30
}
Buñuel.
SAVE THE DATE 17:30
}
Gray 4.
SAVING PRIVATE PEREZ 16:00
}
Gray 5.
SEARCHING FOR SUGAR MAN 18:00
}
Gray 3.
SEE GIRL RUN 13:30
}
Lérins 1.
SILENT CITY 14:00
}
Gray 5.
SOMEONE WANNA TALK TO YOU 20:00
}
Palais F.
SOONGAVA 14:00
}
Olympia 6.
SOUTHWEST 17:30, 17:30
}
Palais H.
SPACE BROTHERS (WORKING TITLE)
20:30
}
Palais C.
STARLET 12:00
}
Olympia 6.
STEALING ROSES 18:00
}
Gray 5.
STOP CRYING PéNéLOPE! 16:00
}
Olympia 5.
STORM SURFERS 14:00
}
Palais K.
STRUCK BY LIGHTNING 15:30
}
Lérins 1.
SYRUP 14:00
}
Olympia 8.
T
TALKING TO THE TREES 9:30
}
Palais D.
TBA ARCLIGHT 35 MM 9:30
}
Palais H.
TBA PATHE 20:30
}
Star 1.
TO FORGIVE 20:00
}
Palais J.
TONY CURTIS 15:30
}
Palais F.
TWO JOURNALISTS 11:30
}
Gray 5.
U
Un dimanche matin 20:00
}
Miramar.
UNA NOCHE 14:00
}
Olympia 5.
UNDERGROUND 9:30
}
Gray 3.
THE UNDERSTUDY 20:30
}
Riviera 1.
UNIT 7 12:00
}
Riviera 3.
USHIJIMA THE LOAN SHARK 9:30
}
Gray 1.
V
VANISHING WAVES 18:00
}
Palais E.
VEGETARIAN CANNIBAL 12:00
}
Palais C.
VICTOR AND THE SECRET
OF CROCODILE MANSION 13:30
}
Riviera 4.
VILLEGAS 11:00
}
Bazin. 17:30
}
Salle du 60e.
THE VIRAL FACTOR 17:30
}
Star 4.
W
WAR WITCH 17:30
}
Arcades 3.
WARHOUSE 20:00
}
Palais D.
WELCOME TO THE MAJORITY 16:00
}
Gray 3.
WHOLE LOTTA SOLE 14:00
}
Palais C.
WIDOWS 10:00
}
Gray 3.
WINNING STREAK 18:00
}
Palais G.
WOODEN BRIDGE 14:00
}
Palais E.
WORKERS 18:00
}
Olympia 3.
Y
‘YAK” (SAHAMONGKOLFILM
PRIVATE SCREENING) 20:00
}
Star 3.
Yeguas y cotorras 20:00
}
Miramar.
YOKO 14:00
}
Riviera 3.
YOUNG AND WILD 11:30
}
Star 3.
YUGO AND LALA 15:30
}
Gray 4.